DZINO KENNEL - Old English Sheepdogs - Bobtail - Interviu su Bobteilų veislynu “Džino”

Interviu su Bobteilų veislynu “Džino”


Keturkojis.com kalbina Bobteilų veislyną “Džino”:

Sveiki! E-žurnalas Keturkojis džiaugiasi, kad sutikote su mumis pasikalbėti ir trumpai pristatyti Jūsų veislyno veisiamą veislę. Tradiciškai klausiame, kodėl pasirinkote būtent Bobteilų veislės šunis?

Pradžioje mūsų šeimoje gyveno rotveileris Mona, tai buvo apie 1991m., vėliau šarpėjus Lora, po to Briuselio grifonas, bet aš visada svajojau turėti bobteilą. Kartą pas mus į svečius atvyko draugai iš Vokietijos, kurie atsivežė savo bobteilą Mishą. Jis pakerėjo mane savo visada susirūpinusia mina, tuo, kaip švelniai ir atsakingai prižiūrėjo 2 metų mergytę – buvo jai kilimėlis, rūpestinga auklė, sargas ir atlaidus žaidimų draugas, kuris leido su savimi daryti viską: kišti rankas jam į burną, joti ant jo, apkloti galvą ir uždėti kepurę, šukuoti jam plaukus ir ne tik… Tada aš supratau – tokia nuostabi veislė labai tinka tiek apsaugai, tiek šeimoms su vaikais, tiek bevaikėms šeimoms, ir, be abejo vienišiems bei neįgaliems žmonėms, nes bobteilas – draugas, seselė, auklė, sargas, žaidimų draugas viename asmenyje, o dabar atsirandant avių ūkiams – ir darbui ganyklose. Dar viena išskirtinė bobteilų savybė – jie nesišeria sezoniškai, kaip kad kitų veislių šunys – pas mus namuose nuo 3 bobteilų nėra pilna plaukų, kaip kad būdavo kai keisdavo kailį mūsų šarpėjus ar rotveileris.


Veislyno nuotr.

Šių šunų kailis atrodo neįtikėtinai. Daugelis juos galėtų apibūdinti „Gauruoti meškučiai“. Ar daug laiko skiriate augintinių kailiui? Kas kiek laiko reikalingos grožio procedūros šuniui?

Taip, tai „Meškiukai pūkuotukai“. Mūsų bobteilus šukuojame kas 3 savaites, bet yra pora momentų bobteilų gyvenime – tai apie 1m. ir 3metus, tai du periodai, kai bobteilas keičia kailį, tuo metu reiktų pašukuoti kas savaitę, norint išsaugoti parodinę kailio kondiciją. Mūsų bobteilus šukuoja, ruošia parodose bei dažniausiai išstatinėja ringe mano žmona Jūratė, ten ji profesionalė. Pati šukavimo procedūra trunka apie 40 – 90 minučių, bet užtat bobteilą reikia labai retai maudyti – 1 kartą metuose. Bobteilo kailis turi tokią savybę: jei įlipo į lysvę, tai po kiek laiko tas purvas nudžiuvo ir nubyrėjo, o plaukas vėl baltas. Parodai yra specialus bobteilų paruošimas – veliami galvos ir nugaros plaukai, kad būtų padaroma „šukuosena“, po parodos tokią šukuoseną tučtuojau iššukuojame. Bobteilas labai universali veislė: nukirpai kaip šnaucerį ir turi šnaucerį, kaip pudelį – turi pudelį, o jei plikai – prašom jums skalikas.

Turite tris šios veislės šunis. Jūsų internetiniame puslapyje skaitėme, kad augintiniai yra atvykę iš užsienio. Iš kur konkrečiai juos parsivežėte? Ar ilgai teko rinktis veislyną, iš kurio įsigijote šunis?

Mes turime tris vien savo veislyno bobteilus, o dar du turime bendrasavininkystės sąlygomis. Bobteilai labai reta veislė šiais reklamų laikais, kai visi perka tą veislę, kuri šmėžuoja TV reklamose ar filmuose (taip buvo su koliais po „Lesės“, su auksaspalviais retriveriais po Škodos reklamos, su Sibiro haskiais ir daugeliu kitų veislių). Kai kurių veislių savybės neatitiko reklamuojamos TV ekranuose ir daug žmonių liko nusivylę savo augintiniu… Kaip sako ekspertai: “98 procentai bobteilų yra giminės“. Taip, tame yra daug tiesos, todėl norint turėti sveikus, stabilios psichikos bobteilus, kaip pasisakė Eef ter Mors seminare „Apie senuosius Anglijos aviganius“ 2009.05.30 22-os EURO-OES-SHOW metu -„Giminingi kergimai ir inbreeding’as – ypač nepriimtina bobteilų veisime, Matador breeding (pernelyg dažnas vieno patino naudojimas kergimui, kuris buvo populiarus tam tikru laiko tarpu) taip pat ypatingai nepriimtina, šie veisimo metodai buvo naudojami gan ilgai ir atnešė daug žalos bobteilų veislei. Genetinė įvairovė (Autbrydingas (genetiškai nesusijusių individų kryžminimasis) – tai pats svarbiausias veiksnys tolimesniame Senųjų Anglijos aviganių veislės vystymuisi. Taigi, norint turėti sveikus, stabilios psichikos bobteilus, reikia nepraktikuoti inbrydingo, kas labai populiaru tarp veisėjų, daugintojų, kurių tikslas ne pagerinti veislę, bet kuo pigiau veisti ir kuo daugiau uždirbti.


Veislyno nuotr.

Mes studijavome veislynų šunų kilmės dokumentus, sekėme jų šunų pasiekimus tarptautinėse parodose, grupavome pagal ekspertų nuomones ir šunų tipus, giminystės ryšius. Šį ilgą darbą dirbome 2 metus, po to jau rinkomės veislynus, kuriuose užsisakėme bobteilų šuniukus nuo tam tikrų tėvų. Štai pavyzdžiui O’KONNOR COLOMBO – tikras anglas, kurio prosenelis ir senelis labai įspūdingas, labai tituluotas interčempionas – bobteilas iš Amerikos, o tėvai – Anglijos čempionai. Tai labai retų ir pageidaujamų kraujų patinas. Tokių šuniukų garsūs veislynai neparduoda nepatikimiems veisėjams ar veislynams, o mes savo atsakingu požiūriu išsikovojome šį ekskliuzyvinį bobteilą “Džino” veislynui. ZHEMCHUZHINA atvyko pas mus iš Maskvos, jos tėvas Pilotas – iš Ispanijos, o mama Debora iš Rusijos. Visi šios kergimo kombinacijos šuniukai čempionai ir skina laurus pasaulinėse parodose. VASCO atsivežėme iš Čekijos – jo tėvas tituluotas multičempionas Stefanas. Visi „Džino“ veislyno bobteilai neturi nei vieno bendro giminaičio. Dauguma veisėjų veisia iš to ką turi, o sau pasilieka tai, kas gaunasi, visiškai užmiršo apie tai, kad tik iš geriausio gaunasi geriausias. Rezultatas – bobteilų kiekis mažėja, veislės populiarumas krenta, nusivylusių savininkų daugėja. Juk kai paprastas žmogus, tolimas šiai veislei ir galbūt kinologijai, mato prie ringo tikrai aukštos kokybės egzempliorių, jo akys sužiba, atsiranda domėjimasis veisle ir daugybė klausimų. Kitoje situacijoje, atvirkščiai, jokių emocijų. Kiekvienas veisėjas turi ar turi ar bent jau turi turėti tam tikrą savo veisimo tikslą, o vienintelis būdas nustatyti ar veisėjas teisingame kelyje – veisia kad pagerintų, o ne pablogintų veislę – PARODA. Sėkmė parodose rodo, kad jis teisus, o nesėkmės parodo, kur jo klaidos.


Veislyno nuotr.

Ką patartumėte tiems, kas nori įsigyti Bobteilų veislės šunį? Ką jie turėtų žinoti?

Perkantiems Bobteilą norėčiau patarti, kad apsilankytų šunų parodose ir pažiūrėtų, kaip jose elgiasi jo būsimo šuniuko tėvai, jei jie baikštūs, neklusnūs, pernelyg judrūs, o galbūt ir agresyvūs, ko gero, šuniukai visa tai paveldės. Pasidomėti, kokius įvertinimus tėvai gauna parodose, kur yra konkurencija – ne 1-2, o daugiau bobteilų – tai CACIB rango tarptautinėse parodose, nes bobteilus iš Lietuvos galima suskaičiuoti ant pirštų. Perkant ar užsisakant bobteilą svarbu pamatyti jo dokumentus ir atkreipti dėmesį į tai, ar iš tėvo ar motinos pusės nedominuoja tie patys seneliai ar proseneliai – tai gali duoti vadai apie 80 procentų broko; nesusigundyti šuniukais be dokumentų ar už įtartinai mažą kainą. Tada nebus nusivylusių šeimininkų. Pvz.: vakar man skambino moteriškė iš Kelmės ir skundėsi, kad nori atiduoti bet kam savo 2 metų bobteilų veislės patiną, nes, pasak moteriškės pasakojimo apie tą „bobteilą“, jis elgiasi visai ne kaip bobteilai, nelabai panašus į tuos bobteilus, kurie lankosi parodose, nors pirko šunį su dokumentais, už labai patrauklią kainą.

Nekalbant apie įspūdingą šių šunų išvaizdą, kokiais charakterio, temperamento ir t.t. bruožais galėtumėte išskirti juos iš kitų aviganių?

Bobteilas puikus šuo – kompanionas. Prie viso jo jausmingumo ir žaismingumo tai ramus, patikimas protingas šuo, turintis saiko jausmą – gali išdykėliškai bėgioti, šokinėti parke, o kai reikia – ramiai sėdėti prie smėlio dėžės ir stebėti vaikus.” – Ne, negalima žaisti. Elkis tvarkingai.” – Ir sėdės, didžiuodamasis savimi, o gal kuri nors mama leis savo mažyliui pabendrauti su dideliu gauruotu šuniu ir mažos rankelės pradės pinti kasytes iš ilgų minkštų gaurų, ir alps bobteilas nuo dėmesio savo personai. Tarp kitko, prie neišauklėtų šunų vaikučių neleidžia! Va ir elgiasi gražiai, laukia. Bobteilas iš tikrųjų gera auklė, dėka jo aviganio prigimties, Senajam Anglijos aviganiui išliko poreikis prižiūrėti tvarką, saugoti ir globoti silpnesnį. Jis gali prižiūrėti vaikus aikštelėje, sugrupuoti, kai vyksta kelionė iš taško A į tašką B, pagailės, kai mažylis užsigaus keliuką, sutiks žaisti kaip Karinis meškiukas, taip pat ir kaip Pliušinis tyrimų objektas jaunajam grumeriui, futbolą, karus su kardais nasruose, gaudynes ir daug kitų žaidimų bobteilas žais su vaikais, o kai mažylis pavargs – tarnaus minkštu kilimėliu, ant kurio galima pailsėti ar nusnūsti – juk jis taip mėgsta dėmesį ir draugiją.


Veislyno nuotr.

Mūsų dukrelė pradėjo vaikščioti nuo 6 mėnesių – būdavo, įsikabina bobteilui į gaurus ir bando eiti, taip ir išmoko. Dar viena puiki šių šunų savybė – mūsų bobteilai niekada nebėga iš savo kiemo, nors vartai atidaryti būna gerą pusdienį, vaikai keliu važinėja dviračiais, žaidžia, o mūsų bobteilai, šiukštu, kojos už savo teritorijos ribos neiškels – ten negalima. Namuose jie dažniausiai susiranda sau kokį ramesnį kampelį ir miega ar stebi kas vyksta – trijų bobteilų virtuvėje įsitaisiusių dar gerai paieškoti reikia – sulenda po virtuviniu kampu – ir nematyti jų, bet tik užgirs kokį „stebuklingą” žodelį – „važiuoti“ ar „valgyti“ – ir jau išsirikiavę laukia vienas už kitą mandagiau atsistoję. Nors kai kurie žmonės mano, kad bobteilas didelis, bet jokiu būdu negalima jo pavadinti nerangiu, neatsargiu. Bobteilai – įspūdingi šunys su nei vienai veislei nebūdinga meškos eisena, dėl kurios jie primena baltąsias meškas .

Bobteilo nauda namų ūkyje:

Šlepetės.
Kas atneš svečiui šlepetes? Aišku, bobteilas. Tiesa, daugiau negu viena šlepetę svečias retai gauna, todėl, kad nereikia užsipulti šį meškiuką tokiomis aktyviomis pagyromis.

Vaikiški žaislai
Kaip pripratinti vaiką tvarkytis žaislus? Įsigyti bobteilą. Muštynių nebus, bet kokiam vaikui norisi gauti kažką apseilėto, apkramtyto, tolimai primenančio geležinkelio bėgius? Vaikai pradeda tvarkytis.

Kilimėlis
Kas gi dar dirbs vaikišku kilimėliu? Aišku, bobteilas. Kodėl gi nepašildžius vaikui kojelių, kol jis entuziastingai žaidė kompiuteriu?

Žadintuvas
Kaip pažadinti namiškius? Kai lieka pusvalandis iki išėjimo, bet niekas net kairės akies neatmerkė, bobteilas skuba į pagalbą: “ LABAS RYTAS!“ Ir galit gintis, užsikloti antklode, tai beprasmiška – vis tiek nuklos ir ekstremaliai aplaižys.

„Vieno veikėjo“ animacijos grupė
Rytas. 6.30. Mieguisti praeiviai niūriai kilnoja švino sunkumo kojas ir… Čia išeina į sceną bobteilas. Šokinėja kaip ožiukas, kviečia žaisti priguldamas ant priekinių kojų, daro juokingas grimasas. Ir nušvinta šypsenos niūriuose rytiniuose praeivių veiduose.

Reabilitologas
Kas padės atsikratyti baimės vaikui, kuriam kažkada įkando šuo? Žinoma jis, mūsų nuostabusis bobteilas! Kas gi dar taip moka apsimesti pliušiniu meškinu?

Kaip greitai paguldyti vaikus miegoti?
Komanda „Vyk juos į lovą!“ Ir vaikai džiaugsmingai krykštaudami lekia į vaikų kambarį.

Ir dar daug daugiau naudingo moka daryti bobteilai. Visko čia ir neišvardinsi, bet mes žinome…


Veislyno nuotr.

Kada įregistruotas Jūsų veislynas? Kaip sugalvojote jam pavadinimą „Džino“?

Tuo metu, 2006 metais, kai mes įkūrėme veislyną, pas mus gyveno Briuselio grifonė Liūtė (tuo metu turėjusi vadą) ir Rotveileris Džinas – ramus, solidus, paklusnus ir savarankiškai mąstantis rūpestingas mūsų namų sargas – jis ir įkvėpė mus pavadinti mūsų veislyną „Džino“. Šiemet jis atšventė garbingą 11 metų gimtadienį. Aš manau, kad veislyno pavadinimas turi sietis su vieta, kurioje jie gyvena, veisėju, ar su šunimis, kurie yra veislyne.

Keturkojo komandos nariai labai dažnai pastebi būtent Jūsų veislyno šunis parodose. Papasakokite, kaip sekasi jose? Ar keliaujate į užsienį ar apsiribojate tik Lietuvos parodomis?

Mes dalyvaujame beveik visose Lietuvos parodose, mūsų bobteilų kalė CHUDNI MEDVEZHONOK ZHEMCHUZHINA – tituluočiausias Lietuvos bobteilas – 23 kartus tituluota BOB (geriausias veislės atstovas) titulu, ji tą titulą perleidžia tik mūsų veislyno patinams VASCO ir O’KONNOR COLOMBO  ir tik kai kuriems interčempionams iš Rusijos ir Suomijos. ZHEMCHUZHINA ir O’KONNOR COLOMBO yra kandidatai į tarptautinius grožio čempionus. ZHEMCHUZHINA dalyvavo jau 45 parodose iš kurių 42 užėmė 1 vietą, analogiškai sekasi ir VASCO su O’KONNORu, tik parodų jie matė mažiau, nes yra gerokai jaunesni, dabar planuojame ir jų karjerą LKD parodose, kai visi mūsų bobteilai užsidarys Lietuvos čempionų titulus, patrauksime į užsienį.


Veislyno nuotr.

Šios veislės šunis nedažnai galime pamatyti gatvėje, bet per televiziją juos yra matęs tikrai ne vienas žmogus, todėl net neabejojame, kad praeiviai dažnai pasižiūri, pašnekina ir nori paliesti Jūsų augintinius. Gal yra pasitaikę kurioziškų nutikimų?

Kurioziški nutikimai mums nutinka beveik kasdien, vienas man labiausiai įsiminė: einame mes su mūsų bobteilu Marijampolės parodoje, o vienas mažas berniukas rodo į jį pirštu ir rėkia: Mama, Mama, pažiūrėk – MEŠKIUKAS!!! Mama atsako: – Ne, čia šuniukas! O berniukas savo: – Mama, tu pažiūrėk, čia ne šuniukas, o MEŠKIUKAS!!! 

„Keturkojo“ komanda dėkoja Jums už nuoširdų, šiltą bei atvirą interviu, spaudžia letenas bei linki visokeriopos sėkmės!
free counters